Můj rok 2022

Byl o velké vnitřní práci. Rozhodla jsem se investovat čas i peníze do seberozvoje. Po 27 letech v zaměstnaneckých poměrech jsem se rozhodla začít tvořit svoje podnikání. Ráda bych rekapitulovala svou tvorbu v letošním roce a současně s tím plánuji rok následující.

Co se povedlo?

Začátkem roku jsem zahájila velmi intenzivní trénink sebe samé, trénuji a posiluji na všech úrovních. Účastním se rozvojových programů, kde zpracovávám sebe samou. Učím se v online prostředí. Nechala jsem vytvořit webové stránky. Webové stránky jsem musela nechat předělat, něco mi na nich nesedělo. Je naprosto v pořádku, že s nimi pracuji tak dlouho, až najdu můj ideál, abych se v něm cítila skvěle. Velmi intenzivně jsem pracovala a nadále pracuji na nabídce vlastních programů pro firmy i jednotlivce. Velmi intenzivně jsem řešila cenu za svoje programy. Zajímavé zjištění při cenotvorbě vlastních programů – jak těžké bylo sebe samou nacenit. Pro ostatní mi to jde vždy skvěle, ale pro sebe…? Zvládnuto, naceňeno.

V průběhu roku si zastávkami se sebou ujasňuji svou nabídku rozvojových programů pro jednotlivce i firmy, která musí být jasná, srozumitelná a v souladu se mnou. Zvládnuto s pomocí zkušené mentorky. Další úkol byl najít markeťačku za rozumnou cenu a skvělý výkon. Potřebovala jsem dát sociálním sítím jednotný design, nelíbilo se mi uspořádání. Měla jsem potřebu online marketing pořešit komplexně, trápila mne tato oblast. Změnila jsem svůj postoj k sociálním sítím. Ano, můj čas raději věnuji tréninku firem a jednotlivců, v tom jsem skvělá. Marketing odevzdám někomu s kým bude skvělá spolupráce, nechci se trápit. Zvládnuto, vyladěno a jede se dál. Marketing vyřešen a opět nastává čas tvořit svoje rozvojové programy. Měla jsem možnost prožít na základě dobré reference na mou práci workshop pro 50 ředitelů jazykové školy na téma moje cenotvorba, plánovaní čísel a zisku nebo nebát se zdražit za skvělý koncept franšízy. Velmi jsem si workshop užila a výsledek byl, že díky společnému workshopu ředitelé svoje služby o 20% zdražili. Díky mně získali větší tržby = větší zisky. Odjížděli se skvělou energií, stejně jako já. Zvládnuto, skvělá zkušenost. Podařilo se uzavřít spolupráce s dalšími firmami a bylo vytvořeno několik mentoringových programů pro jednotlivce.

Otevírá se mi nový mentoringový program pro muže, který spolu s kolegyní začínáme nabízet mužům. Tento program je ale vhodný i pro ženy. Zaplatila jsem si v letošním roce 4 trenéry a další v online kurzech sleduji. Zvládnuto, skvělá práce. Moje uvědomění a vyhodnocení z toho plyne – ano tudy vede moje cesta a jdu dál. Zároveň jsem si sama sobě vyhodnotila, kterou cestou se vydávat nebudu, nemohu nebo nechci. V druhé polovině roku potkávám svého dalšího spolupracujícího kolegu. Přála jsem si posílit svůj profesionální tým, nechci být ve své firmě sama. Už nejsem sama. Máme stejný záměr, jsme v jednotě.

Plánuji tržby, plánuji spolupráce, jsem otevřena nové cestě. Na konci roku 2022 posiluji náš tým o spolupracující telefonistku. Nestíhám se věnovat firmám, navolávat schůzky a tvořit mentoringové programy, potřebuji pomoc.

V první polovině roku jsem zasévala a v druhé polovině roku jsem sklízela. Už vím jak, kam a kudy. Jede se dál.

Na druhou polovinu roku jsem si kromě práce také naplánovala odpočinek . Mám ráda relax v podobě wellness, turistiky, lyžování. Stihli jsem i moře. Je pro mne důležité mít v rovnováze práci, odpočinek i vztah se svým mužem.

Povedlo se mi zastat sebe samé a vystoupit ze stínů zaměstnaneckých poměrů. Povedlo se mi obhájit svou práci a svou tvorbu. Povedlo se mi stát sama za sebou a nebát se hlásat, že jsem tady a vše, co umím, nabízím do světa. Prožívám krásný a nový pocit a cítím se v něm stabilní a odhodlaná. Uvědomila jsem si, že je mne škoda pro jednu firmu nebo jednotky případů mentoringu, když mohu být přínosem většímu počtu lidí i firem a toto si také v praxi potvrzuji vlastní zkušeností.

Jsem praktický člověk a vše, co předávám lidem nebo firmám, potřebuji mít odžito. Nejsem teoretik, jsem praktik.

Uvědomila jsem si, že už nemusím nikomu nic zdůvodňovat a vysvětlovat jako v zaměstnání. Uvědomila jsem si, že znám svou cenu a svou hodnotu pro sebe i pro ostatní. Je třeba ji hlásat do světa a hledat další krásné možnosti spolupráce.

V rámci roku hodnotím svou práci pozitivně. Ano, je stále co zlepšovat, ale vnímám svůj 100% podnikatelský rok prvním rokem ve svém podnikání a nic není do rána. Nemohu na sebe nakládat víc, než jsem schopna unést a zvládnout. Je dobré se zastavit a vyhodnotit svůj směr, svou tvorbu a svou práci, kudy jít a kam rozhodně nechodit na základě osobních zkušeností získaných v praxi.

A to co je nejdůležitější na své cestě vytrvat.

Co se nepovedlo?

Nepovedlo se mi zlehčit svůj přístup k práci. Zatím neumím přepnout na mírnější režim tzv. podřadit. Svou vlastní tvorbu beru velmi vážně, chybí větší lehkost. Do své práce potřebuji vnášet větší radost, kterou znám ze zaměstnání, učím se a vědomě s touto skutečností pracuji.

Nepovedlo se mi uzavřít větší počet spolupracujících firem. Nedala jsem své další tvorbě více prostoru, než jsem dokázala najít. Potřebovala jsem více vnitřní práce se sebou a ujasnění si mé další podnikatelské cesty.

Nepovedlo se mi negativní energii, získanou ve firmách i od jednotlivců, odevzdávat. Často energii ,která není moje, nechávám v sobě a tato energie mne dost tíží, ale pracuji na změně. Již vím jak a přenáším to do praxe.

Nepokročila jsem ve stavbě srubu – ceny stavebních materiálů mi nedovolily pokračovat. Nepovedlo se mi splatit hypotéku, ale v tuto chvíli ji vnímám jako dobrou investici s ohledem na míru inflace, s níž se na trhu potýkáme.

Setkala jsem se s majitelem firmy, který nebyl spokojený s mou prací. I s touto referencí se učím pracovat a i nadále zlepšovat svou práci. Je normální, že zafunguje chemie nebo jiné okolnosti, které určitou míru nespokojenosti vyvolají. Míru nespokojenosti může vyvolat i cena za mé služby v očích majitelů firem. Znám svoji cenu a vím, jakým přínosem firmám i jednotlivcům jsem. Není důvod snižovat cenu za mé služby. Zajímavé na této zpětné vazbě bylo, že majitel se ještě rozmyslí, zda mých služeb v příštím roce využije nebo ne a nechal si čas na rozmyšlenou. I negativní zpětná vazba je zpětnou vazbou. Spolupráce na tomto projektu byla od začátku velmi zvláštní, ale šla jsem do ní, něco mne na ní lákalo. Spolupráce trvala 6 měsíců a v lednu se setkáme na společném obědě, abychom hledali způsob spolupráce pro rok 2023. 

Na mé cestě podnikání není dne, kdy bych sama se sebou nepracovala. Moje podnikání je pro mne velkou výzvou. Moje obnovené podnikání po prvním podnikatelském neúspěchu. Moje tvorba s hlavou plnou nápadů a nohama na zemi, je pro mne obrovskou svobodou. Přiznávám, že jsem měla již několik záblesků – ano, to je to ONO, to je ta tvoje cesta, kde jsi správně. Na druhé straně mi moje podnikání přináší mnohá zjištění. Nemám žádnou jistotu, nemám žádnou dovolenou, jen volno, které si mohu naplánovat nebo ne. Nemám žádnou vánoční odměnu, jen to, co si sama vydělám nebo nevydělám, nic víc, nic míň. Vždy a všude v celém mém životě za mne hovořily výsledky, i to je důvod, proč ve své tvorbě pokračuji. Mám za sebou již deset úspěšných osobních projektů a věřím, že další budou přicházet. Jsem velmi pracovitá, musím se naučit pracovat tak akorát, abych měla energii pro další vlastní tvorbu.

Mít rovnováhu mezi prací a odpočinkem, je pro mne dobrý základ. Mít energii pro firmy i jednotlivce, kterou tolik potřebuji pro svou kvalitní další práci.

Oslovilo mne několik firem s nabídkou spolupráce, když necítím, že mi nabízený způsob spolupráce vyhovuje odmítnu.

Moje plány na rok 2023

Na delší čas, než na rok dopředu, si svoje plány nechám ve svém osobním deníku, který si neustále zapisuji.

Co se týká příštího roku, tam plánuji stabilizovat počet spolupracujících kolegů v mém týmu na 4. Pokud bude více zakázek a přijde mi do života zajímavý člověk, nebudu se bránit otevřít další pozici a rozšířit svůj tým o dalšího zajímavého člověka.

Rozvíjet obchodní dovednosti i nadále ve firmách . Trénovat obchodníky, trénovat jednotlivce, muže i ženy a tyto tréninky proměňovat v dlouhodobé spolupráce trvající několik let.

Rozvíjet svou firmu tak, aby byla lehce naddimenzovaná pro případ přetlaku zakázek. Mám tento manažerský přístup ráda a vždy se mi skvěle osvědčil v praxi.

Budovat kvalitní značku Ivana Vítková rozvoj obchodu s.r.o. a být na svou tvorbu se skvělými referencemi náležitě hrdá. Skrze vlastní osobní rozvoj rozvíjím firmy i jednotlivce.

Tam kde se spolupráce nepodaří, i to se stává, vyhodnotit takovou spolupráci, analyzovat chyby, poučit se z nich a neopakovat stejné chyby.

Účastnit se na rozvojových seminářích, online i osobních konferencích a psát tematické články do médií, blogu mého webu, aby byli inspirací ostatním.

Děkuji vám všem, kteří ve spolupráci se mnou vkládáte důvěru, velmi si vaši důvěry vážím. Těším se na společnou tvorbu v dalších letech. Díky nekonečné práci na sobě věřím, že i nadále budu vám všem inspirací v další společné tvorbě.

Sdílení:

Zeptej se svého mentora

Žij svoje sny. Mým posláním je rozvíjet jednotlivce
i pracovní týmy. Motivuji skálopevně rozhodnuté lidi
pro změny ve svém životě.

Posilovat duši a prožívat naplněný život  v rovnováze je stejně důležité, jako chodit do posilovny a trénovat krásné křivky fyzického těla.