Zaměstnání nebo podnikání?

V zaměstnání jste součástí firmy a firemní kultury, jste součástí pravidel a nařízení. Výhodou je, že přijdete do práce, uděláte si svoje a jdete domů. Pokud máte dobrého nadřízeného, tak vás práce může i bavit. V případě, že vás práce baví, tak můžete v jednom zaměstnání vydržet tak dlouho, dokud vás práce bude bavit. Dostáváte každý měsíc pravidelně výplatu. Tedy pokud pracujete pro solidní firmu. Odcházíte domů za rodinou s čistou hlavou . Dostáváte odměny, pokud plníte plán nebo jste oblíbeni u svého nadřízeného, třeba proto, že vaříte dobrou kávu a šíříte dobrou atmosféru ve vašem kolektivu. V případě, že jste orientovaní na výsledek jako jsem vždy byl já, tak přesně víte, když něco splníte co za to dostanete. Já vydržela nejdéle v jednom zaměstnání 12 let. V tomto zaměstnání mne práce bavila 10 let, pak mne přestala naplňovat. Měla jsem hotovo, vše jelo samo , protože jsem dobrý manažer, tak umím práci rozdělit a já se začala nudit, odešla jsem podnikat. Necítila jsem úctu za mnou dobře odvedenou práci, vše bylo tak nějak automatické a samozřejmé. Přesněji řečeno, moje asistentka, kterou jsem všechno naučila se zmínila mým nadřízeným, že se nevěnuji své práci, tak jak bych podle ní měla. No a tak jsem šla. Cítila, že by mohla dostat příležitost získat moje místo a to se nepovedlo. Podali mi ruku a řekli děkuji. Vybudovala jsem jim obchodní oddělení z 0 za 700 mil Kč tržby ročně, ale měli pocit, že bych měla sedět na píchačkách a svůj čas, který je mi velmi cenný tak nějak v práci prosedět. Bylo vždy 100% hotovo, stihla jsem mnohem víc.

Nezbývalo než odejít, nastal čas, stalo se to ze dne na den . Ano, měla jsem stavy, kdy jsem se po odchodu ze zaměstnání na sebe zlobila, že jsem si nevážila místa, které jsem vybudovala a odešla za hlasem svého srdce.

Lidé nejsou ochotni investovat tři roky času a energie do svého podnikání, které je naplňuje, ale jsou ochotni ztratit 40 roků času v zaměstnaní, které je nebaví ani nenaplňuje.

Podnikání a svou novou roli jsem vnitřně přijala až po 12 měsících vnitřního boje se sebou samou. Mám dnes více času pro sebe, nemám žádné jistoty. Tvořím si představu o způsobu mého podnikání, tvořím si vlastní byznys ve vlastní energii s vlastními projekty, jak osvobozující, bez píchaček a zbytečně promarněného času, děláním , že dělám i když je hotovo. Na cestě v mém podnikání jsem si uvědomila, že mohu mít volna kolik si sama určím, v zaměstnání jsem měla 25 dní dovolené. Tvořím si vlastní projekty, které se mi otevírají díky práci na sobě. V podnikání jste mnohokrát dole a jednou nahoře. Podnikání je o zpracování velkého množství dalších strachů, které přichází, když jste dole. Vybírám si zákazníky i projekty, které mne zajímají a kde se cítím být silná. Moje podnikání je pro mne, moje jednotlivce a firmy nový způsob externí pomoci zvenku. Firmám a klientům dávám pohled z venku a nadhled. Je zajímavé vnímat, jak jsou si majitelé v některých situacích nejistí. Jakmile slyší názor někoho jiného (zkušeného) a k tomu mentora, zdá se jim situace mnohem srozumitelnější a jasnější. Dokonce mají pocit, že najednou firmu konečně řídí oni sami.

Zrodila jsem se ve své nové roli podnikatelky. Pro ostatní jsem se v roli zaměstnance vždy rozkrájela. Pro sebe je to těžší, naučit se myslet na sebe. Jakým způsobem chci pracovat, s kým a pro koho, je moje nová výzva. Učím se uvědomit si hodnotu, kterou lidem s nimiž spolupracuji přináším a jakou mám cenu. Tato a mnohá další zamyšlení musím a zatím chci na své cestě v podnikání řešit.

V mém životě jsou stále nové impulzy pro moje rozvoje, neznám pojem nuda. Učím se odpočívat a učím se netrestat za to, že mám dnes v mém podnikání více času pro sebe. Měla jsem i chvíle, kdy jsem se na sebe za to, že stále jdu novým směrem zlobila. Vyhovují mi nové situace, nové zkušenosti, nové směry. Mám se za to jaká jsem ráda.

Vyhovuje mi přijímat nové a nové projekty. Vyhovuje mi tvořit vlastní realitu, která se  mi začíná llíbit a dává větší smysl mně i mým klientům. Mám radost, když výsledky mé práce vidím na mých projektech.

Už se netrestám, že jsem ztratila výhody zaměstnaneckého poměru v podobě 25 dní dovolené a penzijního připojištění v hodnotě 200,- Kč měsíčně, když jsem firmě přinesla zisk minimálně 60 milionů ročně a po mém odchodu mnohonásobně větší, odcházela jsem v době, když cena materiálu vzrostla o 100% a já jim nechala vybudované plně funkční a samostatné obchodní oddělení.

Největší odměnou je pro mne spokojený zákazník, který se rád vrací, když cítí, že ztratil směr své životní cesty a já mu směr jeho cesty opět vracím.

Největší odměnou pro mne dnes je, že jsem zvládla úspěšně více jak rok své nové cesty podnikání, nadále investuji do nemovitostí a zhodnocuji svoje peníze, připravuji se na vlastní svobodu. Rozvíjím svůj byznys a nabízím svůj obchodní talent firmám kde hledám a zaučuji obchodníky lepší než jsem já sama. Tvořím pomocí vlastního talentu obchodní oddělení. Naučit nadšené lidi obchod a prodej je moje cesta, můj dar od pána Boha, které jsem kdysi objevila a dnes hledám talenty a rozvíjím jejich schopnosti.

Jak jste na tom s vaším zaměstnáním nebo podnikáním vy? Vyhovuje vám spíše zaměstnání nebo podnikání a proč? Napište mi. 🙂

Sdílení:

Zeptej se svého mentora

Žij svoje sny. Mým posláním je rozvíjet jednotlivce
i pracovní týmy. Motivuji skálopevně rozhodnuté lidi
pro změny ve svém životě.

Posilovat duši a prožívat naplněný život  v rovnováze je stejně důležité, jako chodit do posilovny a trénovat krásné křivky fyzického těla.