Jsem královnou obchodních týmů

Začínala jsem na pozici obchodní zástupce s hutním materiálem

Po ukončení SPŠS V Olomouci jsem se rozhodla začít pracovat, na vysokou školu mne pro přetlak uchazečů nevzali. Pravda, netušila jsem, že mohu podat přihlášku na více vysokých škol. Vše má svůj význam.

Bavilo mne vydělávat peníze, vyrůstala jsem v rodině, kde peněz chybělo. Na základní životní potřeby jsme měli a když nám chtěla máma zaplatit tábor, půjčila si od babičky, aby ji peníze pro náš tábor mohla po výplatě vrátit.

Moje cesta zaměstnance

Chodila jsem na dvě brigády a to mne neuspokojovalo, cítila jsem potřebu dokázat něco víc. V roce 1996 ještě nebyl internet, ale telefonní budky a silné, žluté Zlaté stránky se všemi kontakty na firmy, které po roce 1989 vznikaly. Stoupla jsem si do této telefonní budky, házela tam mince a postupně obvolávala jednu firmu za druhou, abych si našla práci snů. Pravda je, že v telefonní budce se mi nepodařilo najít práci snů. Zachránil mne v té době Úřad práce, kde jsem byla po střední škole evidovaná ( poprvé a věřím, že naposled). Tam měl podnikatel inzerát, že jeho agentura přijme obchodního zástupce s hutním materiálem.

Nastoupila jsem k panu podnikateli, začala pilně pracovat. Budovala jsem dodavatelsko-odběratelské vztahy, poptávala a prodávala železo, vzdělání strojařky se mi náramně hodilo. Můj pracovní poměr trval rok, pan majitel neuměl hospodařit s penězi. Byla jsem v jeho firmě jediná pracovnice. Peníze, které jsem přinášela, investoval do krmení pro koně a neplatil dodavatelům včas a tak jsem odešla budovat svou kariéru k jinému zaměstnavateli.

Nastoupila jsem do firmy, kde jsem se z pozice obchodní zástupce brzy vypracovala na vedoucí obchodu. Vyhledávala jsem zákazníky, vedla obchodníky. Vyhledávala jsem ideální obchodníky pro budování našeho obchodního týmu. Práce mne bavila, ale postupně jsem chtěla víc a tak jsem se poohlédla po jiném pracovním naplnění.

Stala jsem se obchodní ředitelkou stavební firmy . Můj úkol byl vyjednat s dodavateli ceny vstupním materiálů kameniva, oceli pro jejich výrobu, dát do pořádku MTZ ( zásobování), sklady a zavedla jsem informační systém Qi. Vytvořila jsem obchodní oddělení armovny na prodej ohýbaného železa a pustila jsem se do prodeje železa. Opět jsem se necítila dost vzdělaná a zatoužila jsem okusit další metu. Pustila jsem se do budování obchodního týmu na Moravě a vytvořila  jsem obchodní oddělení. Značku firmy před 12 lety nikdo na Moravě neznal, jezdila jsem po Moravě sama v pozici obchodního zástupce a prodávala hutní materiál se cíle začít prodávat plechy. Majitelé firmy investovali 80 mil Kč do dělícího centra na plechy já na Moravě začala prodávat plechy z děličky, která byla nová, ale nebyla vychytaná. Začínali jsem prodej plechů metodou pokus omyl. Pod mým vedením jsme firmu dostali na tržbu 700 mil Kč ročně, tento svazek ale vydržel nejdéle a trval celých 12 roků. Práce mne bavila pro její různorodost a svobodu v rozhodování. Svůj obchodní tým snů jsem si vyhledala, postavila a měnila, když bylo třeba slabé obchodníky propustit. Osud tomu chtěl, zasáhl a stala jsem se podnikatelkou.

Rezervujte si konzultaci zdarma

Moje cesta podnikání

Moje podnikání vnímám jako zúročení všech mých dosavadních zkušeností, srdce mi ukazuje můj nový směr. Investuji svůj čas, vzdělávání a energii sobě. Cítím, že jsem na správné cestě. Buduji svou značku, vystupuji z dresu jiných firem.

Můj nový směr je mým posláním, cítím velmi silně, že jsem na správné cestě. Moje podnikání je zároveň velkým závazkem a odpovědností, je to vyšší level.

Buduji a zúročuji svoje zkušenosti. Tvořím obchodní týmy, postupnými kroky ve firmách tvořím to, co je mým darem. Hledám obchodníky, trénuji jejich dovednosti, směřuji je, inspiruji, motivuji. Už vím, že umím prodávat a tvořit obchod v různých oborech. Obchod není jen o jedné komoditě, je to talent. Obchod je samostatná disciplína ve firmách, kterým je třeba věnovat péči. Dnes tvořím a buduji on-line marketing nově také sama sobě. Opět jsem o level dál. Pokud se nevěnujete obchodnímu oddělení se stejnou péčí jako výrobě, tak nebudete mít co prodávat. Pokud nenajdete do pozic obchodních zástupců ty správné talenty, nebudete prodávat. Obchodování se nedá naučit, obchodníkem se narodíte a buď to ve vás je nebo není.

Například já měla obchodní talent od narození. Projevil se v období mého dětství tak, že jsem snědla všechny sladkosti, které jsem dostali a věděla jsem, že bratr ještě nějaké má a tak jsem si vyjednala jeho čokoládu za to, že místo něj umyju nádobí :-).

V mé praxi dnes vím, že od zahájení tvorby obchodního oddělení mohou uplynout až dva roky, než se obchodník do kterého investujete čas a peníze zaplatí. Toto pravidlo se mi na mém posledním projektu také potvrdilo. Našla jsem firmě obchodníka, který neměl žádné zkušenosti s prodejem dřevostaveb – prodával boty, ale já intuitivně věděla, že má obchodního ducha. Nastoupil do firmy a krok za krokem probíhalo zaškolování, učila jsem se produkt s ním. Postupně přinášel zakázky. Začínal hodnotou zakázky 100 000 Kč, v loňskem roce měl největší zakázku v hodnotě 455 000 Kč a letos přesně na výročí 2 let od nástupu do firmy podepsal zakázku v hodnotě 2,6 mil Kč. Touto zakázkou zároveň posílil svou energii na hodnotu zakázek budoucích. Tomuto obchodníkovi málo kdo ve firmě věřil, já ano a vyplatilo se. Jsem hrdá na to, že pod mým vedením se podařilo nemožné. Zázraky se dějí.

Budování obchodních týmů je proces, samostatná disciplína. Je třeba jí věnovat stejnou péči jako zahrádce – pokud nezasadíte, nezaléváte, nehnojíte, nevytrháte plevel, neporoste. Samo nejde nikdy a nic.

Péče o obchodní tým je stejně důležitá v průběhu jako na začátku. Pokud máte vybudovaný obchodní tým a nějak jede, tak to neznamená, že nějak pojede i v budoucnu. Ze setrvačnosti nějaký čas pojede, jako to autíčko na setrvačník, které znám ze svého dětství. Dojede tam, kam sahá setrvačnost autíčka. Pokud autíčko nenatáhnete, znovu nepojede. Je třeba neustále o váš obchodní tým pečovat, pečovat o zákazníky, tvořit nové, aby vám váš obchod vzkvétal.

Jsem královnou obchodních týmů a jsem na sebe hrdá.
Mám za sebou 27 zkušeností s B2B obchodem, učím se skrze vlastní prodej tvořit on-line marketing.

Tam, kde jiní končí, já se rozhlížím, s kým budu tvořit nové směry svého podnikaní ve všech časech.

Jsem strojařka, stavařka, praktik a technik. Nejsem teoretik. Baví mne pracovat na kvalitě. Zvyšovat laťku na všech úrovních, zejména u sebe. Celoživotně se vzdělávat a tvořit svůj rozvoj, firmy, jednotlivce. Baví mne sledovat výsledky na počátku v průběhu i na konci spolupráce. Ten pohled na život v nadhledu a ty výsledky jsou pro mne úžasná energie.

Sdílení:

Zeptej se svého mentora

Žij svoje sny. Mým posláním je rozvíjet jednotlivce
i pracovní týmy. Motivuji skálopevně rozhodnuté lidi
pro změny ve svém životě.

Posilovat duši a prožívat naplněný život  v rovnováze je stejně důležité, jako chodit do posilovny a trénovat krásné křivky fyzického těla.